#AgileBites č.10 KPI verzus OKRs aký je rozdiel?
KPI verzus OKRs aký je rozdiel? Sú OKR „agilné“?
Používanie statických ročných cieľov bohužiaľ stále prevláda. Dokonca aj v organizáciách, ktoré hlásia, že sú agilné. Možno to poznáte, na mesačnom zasadaní, prechádzate stránku za stránkou KPI -čká. Môže to trvať celé hodiny. Na konci odchádzate s pocitom, že neviete čo je dôležité a na čo sa má tím sústrediť najbližšie obdobie. Všetko vyzerá ako priorita.
Z tohto dôvodu mnohé spoločnosti, ktoré pôsobia v komplexnom a neistom prostredí, kde sa veci rýchlo menia a treba sa flexibilne prispôsobiť požiadavkám, začali používať OKRs: Objectives and Key Results, v preklade Ciele a kľúčové výsledky.
Kým KPIs (Key Performance Indicators – kľúčové ukazovatele výkonnosti) merajú hlavne proces a procesné ukazovatele, OKRs je zameraný vyslovene na biznis výsledok. Znejú na prvý pohľad veľmi podobne.
Čo je OKRs?
Ja rozdiel medzi nimi rada vysvetľujem na známej analógii s autom:
OKRs je ako navigačný systém v aute – zadáte kde chcete ísť a pomôže sledovať, či idete správne, prípadne korigovať trasu. KPIs sú zas ako tie indikátory na palubnej doske, ukazujú rýchlosť, otáčky a pod. Potrebujete mať pod kontrolou jedny aj druhé pre úspešné dokončenie cesty.

Rozhodnutie, kde chcete ísť je ale na vás.
OKRs nie sú viazané na individuálny výkon. Spájajú výkonnosť tímu s výkonnosťou spoločnosti. Samo-riadiace agilné tímy potrebujú smer a OKRs pomáha definovať tento smer.

- Cieľ alebo to, čo chce organizácia dosiahnuť
- Sada kľúčových výsledkov, t. j. ako budú vedieť, že sa tam dostanú
OKRs Workshop
Ako začať s definovaním OKRs?
- Strategické ciele treba zladiť s taktickými a prevádzkovými cieľmi. Najvhodnejšie je to robiť na workshope, kde sú zastúpené všetky vrstvy riadenia.
- Aj keď sa vychádza zo strategických cieľov OKRs nie sú obyčajnou kaskádou cieľov, ale kombinuje tzv. top-down, teda zhora-dole pohľad s cieľmi bottom-up t.j. zdola-nahor.
- Workshop je dobrou platformo na vytvorenie povedomia, kde smerujeme a prečo? Tomuto kroku hovoríme zlaďovanie cieľov.
- Ciele sa prepájajú existujúcimi procesmi, tímami a projektmi. Často vedie OKRs workshop k prehodnoteniu portfólia projektov.
- Nasleduje definovanie rolí a zodpovedností za tieto ciele a biznis výsledky a samotné spísanie cieľov a výsledkov.
- Dôležité je nastaviť meranie smerovania a reporting a nakoniec komunikovať do celej organizácie a tým spustiť OKRS ako nový rámec na definovanie, sledovanie a meranie cieľov kvantifikovateľným spôsobom.
Rozmýšlate o OKRs ako doplnenie agilnej transformácie vašej organizácie? Potrebujete lepšie definovať priority? Neváhajte ma kontaktovať.
